Pro každé vyhodnocení exekuce je vždy nutné mít alespoň nějaký dokument – nejlépe exekuční příkaz. Z toho poznáme, kdo a kdy na vás podal exekuci, na základě čeho byla exekuce nařízena a další důležité informace.
Bohužel, v průběhu života dochází k situacím, při kterých se tyto dokumenty ztrácejí (např. stěhování, rozvod apod.). A protože by byla velká škoda i nadále zůstat v protiprávní exekuci jen kvůli tomu, že jste v minulosti přišli o své podklady k exekuci, přinášíme vám krátký návod, jak získat vše potřebné pro základní vyhodnocení exekuce.
Jak tedy můžete získat exekuční příkaz?
- Pokud vám exekutor sráží ze mzdy, musí mít váš zaměstnavatel exekuční příkaz, na základě kterého tyto srážky provádí. Zajděte na mzdové oddělení nebo za účetní a poproste, aby vám exekuční příkaz okopírovali.
- Kontaktujte svého exekutora a požádejte ho o zaslání exekučního příkazu na váš email. Pokud nevíte, kdo je váš exekutor nebo nevíte, jak ho kontaktovat, přečtěte si náš článek Jak zjistit jméno exekutora, který proti vám vede exekuci?
- Pokud víte, kdo je váš exekutor a nemáte to k němu daleko, domluvte si nahlédnutí do vašeho exekučního spisu přímo na exekučním úřadě. Na samotné nahlédnutí si s sebou vezměte digitální fotoaparát či chytrý telefon a vše si prostě vyfoťte.
Pokud nepřipadá v úvahu ani jedna z výše uvedených variant, tak vám ještě ukážeme možnost, jak získat usnesení o nařízení exekuce. Nejprve zavolejte na okresní soud (seznam soudů zde), pod který spadá vaše trvalé bydliště, a požádejte o nahlédnutí do svých exekučních spisů (pokud máte nařízenou nějakou exekuci, pak ji soud musí evidovat). Na samotné nahlédnutí si s sebou vezměte digitální fotoaparát či chytrý telefon a vše potřebné si prostě vyfoťte.
Až budete mít exekuční příkaz, můžete nám ho zaslat na e-mail [email protected] (osobní údaje můžete zakrýt). My ho zdarma vyhodnotíme a obratem vám dáme vědět, zda je možné vaši exekuci zastavit.