DLUŽNÍK UVALIL EXEKUCI NA ÚVĚROVOU SPOLEČNOST, NEZAPLATILA PROHRANÝ SPOR

Neférové půjčky se začínají obracet proti samotným úvěrovým společnostem. A to kvůli sporným rozhodčím doložkám, které bývaly součástí smluv o úvěrech. Nyní u soudu nově narazil také Profi Credit miliardáře Davida Berana, jehož smlouvy byly – na rozdíl od jiných úvěrových firem – dlouho považovány za neprůstřelné.

Klient Profi Creditu, pan D., skončil po rozhodnutí arbitra v mnohasettisícové exekuci. Ukázalo se však, že neprávem. Klient si totiž u soudu právě kvůli neplatné doložce vymohl její zastavení. Soudní rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici, nabylo právní moci v polovině prosince.

Úvěrová firma podle něj měla klientovi zaplatit náklady soudního řízení. Jenže Profi Credit část peněz neuhradil včas, a proto nyní sám čelí exekuci. Vyplývá to ze čtvrtečního vyrozumění o zahájení exekuce od brněnského exekutora Jaroslava Homoly. „V současné době neevidujeme žádný takový nezaplacený dluh naší společnosti a nebudeme komentovat probíhající klientské případy,“ sdělil MF DNES marketingový ředitel Profi Creditu Ondřej Lokvenc.

Obdobnému problému koncem roku 2014 čelil také Home Credit. Neplatné doložky používaly v minulosti také další společnosti, například Cetelem, Essox či Komerční banka. Advokáti, kteří se na zastavování exekucí specializují, tvrdí, že těch, které jsou vedeny protiprávně, je přes dvě stě tisíc. Toto číslo však nelze ověřit.

Poplatky za úvěr převyšovaly půjčené částky

Ačkoliv vymáhaná pohledávka aktuálně činí pouze 847 korun – Profi Credit uhradil dlužné náklady řízení ve výši téměř osmi tisíc až po podání návrhu na nařízení exekuce – podle advokáta Petra Němce se panu D. nyní otevírá možnost získat zpět neoprávněně zaplacené peníze.

„Smlouva o úvěru se navíc příčí dobrým mravům a je neplatná,“ říká Němec, který v minulosti proslul neúspěšným bojem proti poplatkům u úvěrů. Peníze zaplacené navíc, tedy úroky, pokuty a odměny věřiteli, lze podle něj považovat za bezdůvodné obohacení. V tomto případě jde téměř o tři sta tisíc korun a Profi Creditu navrhl smírné řešení – aby tuto částku klientovi vrátil.

Ačkoliv měl pan D. půjčku ve výši 200 tisíc korun, odnesl si v květnu 2008 z Profi Creditu pouze 94 tisíc korun, protože mu byl stržen více než stotisícový poplatek. O rok a půl později obdržel pan D. automaticky opětovný úvěr 133 tisíc, ale na účet mu přišlo jen 58 tisíc, neboť zbytek peněz byl opět stržen na poplatek.

O automatickém revolvingu navíc ani nevěděl. Pan D. se pak dostal do problémů se splácením a Profi Credit mu vyúčtoval více než stotisícovou pokutu. Profi Credit pak na něj s pomocí rozhodce uvalil exekuci. Dluh se nafoukl a pan D. ve výsledku zaplatil bezmála 450 tisíc.

Postavení dlužníků má zlepšit nový zákon

Soudy už v roce 2013 rozhodly, že používané doložky a na jejich základě nařízené exekuce jsou protiprávní. Hlavně proto, že klient předem nevěděl, kdo konkrétně bude jeho spor rozhodovat. Klienti se však musí ozvat, soudy protiprávně nařízené exekuce samy nezastavují.

Jiný loňský rozsudek nicméně dává možnost bránit se i v případech, kdy je rozhodčí doložka v pořádku. „Toto rozhodnutí otevírá možnost usilovat o zastavení exekuce i dalším klientům. Soudkyně shledala jako problematické nejen úroky přesahující 85 procent ročně, ale i závratné pokuty. Takové smlouvy jsou vůči klientům poškozující a příčí se dobrým mravům, a tudíž jsou neplatné,“ domnívá se ekonom projektu Exekutor má smůlu.cz Tomáš Pospíšil.

Spotřebitelské úvěry v poslední době díky ekonomickému vzestupu rychle rostou. Celkem domácnosti dluží přes 1,3 bilionu korun. To se odráží i v lepší kondici úvěrových společností.

Samotný Profi Credit rozpůjčuje každoročně svým klientům v Česku přes dvě miliardy korun. Ještě o něco lépe mu ale šlape byznys v Polsku, kde vytváří polovinu svých celkových tržeb. Ty by měly letos překročit pět miliard korun.

Proti neférovým praktikám poskytovatelů půjček je namířen aktuálně projednávaný zákon o spotřebitelském úvěru. Jeho cílem je zlepšit postavení dlužníků a vytlačit z trhu nepoctivé poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Zavádí například strop pro sankce za pozdní splátky půjček a zpřísňuje podmínky pro získání licence.

Vyjádření společnosti Profi Credit zaslané 11. 2. 2016

Velmi nás mrzí, že došlo k pozdnímu uhrazení části nákladů soudního řízení a za veškeré způsobené komplikace se klientovi omlouváme. S klientem jsme v kontaktu. Jednalo se o výjimečné interní selhání a děláme vše proto, aby se podobná situace už do budoucna neopakovala. Náklady soudního řízení jsme uhradili ještě před zveřejněním tohoto článku a exekuce proti naší společnosti je tedy již skončená.

Rudolf Cejnar, výkonný ředitel PROFI CREDIT ČR

Zdroj: iDNES.cz, MF Dnes (6. 2. 2016)