Co můžu dělat, když k exekuci nemám žádné podklady?

Pro každé vyhodnocení exekuce je vždy nutné mít alespoň nějaký dokument k exekuci (např. exekuční příkaz). Bohužel, v průběhu života se vyskytují situace, při kterých se tyto dokumenty ztrácejí (např. stěhování, rozvod apod.). A protože by byla velká škoda i nadále zůstat v protiprávní exekuci jen kvůli tomu, že jste v minulosti přišli o své podklady k exekuci, přinášíme vám krátký návod, jak tyto dokumenty opět získat.  

V první řadě je nutné mít alespoň jeden dokument od exekutora (např. jakýkoliv exekuční příkaz, usnesení apod.). Z něho lze vyčíst, na základě čeho byla vaše exekuce nařízena, a to je velmi důležité, neboť dokážeme zastavovat pouze exekuce, které byly nařízeny na základě rozhodčího nálezu (více v článku Jak poznat exekuci, kterou je možné zastavit?)

A kde tedy můžete tento dokument získat?

  1. Pokud jste zaměstnáni a exekuce je  prováděna srážkami ze mzdy, tak váš zaměstnavatel musí mít exekuční příkaz, na základě kterého srážky ze mzdy probíhají.  Zajděte za mzdovou účetní a poproste ji, aby vám váš exekuční příkaz okopírovala. 
  2. Pokud víte, kdo je váš exekutor, tak ho zkuste kontaktovat a požádat o zaslání některého z  exekučních příkazů případně požádejte o nahlédnutí do exekučního spisu (jedná se o soupis všech vyhotovených rozhodnutí a jiných jednání exekutora). Na samotné nahlédnutí si s sebou vezměte digitální fotoaparát či chytrý telefon a vše potřebné si prostě vyfoťte.
  3. Pokud nepřipadá v úvahu ani jedna z výše uvedených variant, existuje zde možnost, která funguje vždy. Zavolejte na okresní soud (seznam soudů zde ), pod který spadá vaše trvalé bydliště, a požádejte o nahlédnutí do svých exekučních spisů. Na samotné nahlédnutí si s sebou vezměte digitální fotoaparát či chytrý telefon a vše potřebné si prostě vyfoťte.

Jedním z výše uvedených způsobů tak můžete získat exekuční příkaz či usnesení, které v případě exekucí od společností Home Credit (AB 4 B.V., AB 5 B.V.), ESSOX, Cetelem,  Komerční banka, Finpomoc úplně stačí pro vyhodnocení a případné zastavení vaší exekuce. Pokud na tomto dokumentu naleznete spojení „rozhodce“ či „rozhodčí nález“, je zde velká šance, že je možné vaši exekuci zastavit.

Pokud si s vyhodnocením vaší exekuce nejste jisti, můžete vaše podklady zaslat na email [email protected] (osobní údaje můžete zakrýt). My je vyhodnotíme a obratem vám dáme vědět, zda je možné vaši exekuci zastavit.

Pokud máte exekuci od společností Home Credit (AB 4 B.V., AB 5 B.V.), ESSOX, Cetelem, Komerční banka, Finpomoc a podařilo se vám získat exekuční příkaz nebo usnesení, už dál číst nemusíte. Více podkladů již není třeba!

Pojďme se nyní podívat na případ, kdy pro zastavení exekuce nestačí exekuční příkaz nebo usnesení. U některých exekucí (např. od společnosti Profi Credit, Profidebt, SMART Capital a další) je nutné ještě prostudovat původní smlouvu s úvěrovou společností s rozhodčí doložkou (Jak poznat rozhodčí doložku?). Pokud ji doma nemůžete nikde nalézt, nevadí. 

V případě exekucí od společností Profi Credit, Profidebt či Intrum Justitia můžeme původní smlouvu získat za vás. Jak to uděláme, si můžete přečíst v článku Jak na exekuci od Profi Creditu?

Rozhodce Landsmann

Pokud si chcete vaši původní smlouvu obstarat sami, můžete použít níže uvedený postup, který by měl platit u všech exekucí, které byly nařízeny na základě rozhodčího nálezu. Celý proces začíná u exekučního příkazu:

Z exekučního příkazu jsme se dozvěděli, že exekuce byla nařízena na základě rozhodčího nálezu. Pokud čteme dál, zjistíme, že exekuci podala společnost PROFI CREDIT Czech, a.s. Abychom mohli určit, zda exekuci od této společnosti dokážeme zastavit, potřebovali bychom vidět i původní smlouvu s úvěrovou společností (Profi Creditem). Pokud ji nemůžete nálezt, nezoufejte! I zde existuje způsob, jak ji znovu získat: 

  1. Podívejte se na váš exekuční příkaz a zjistěte jméno rozhodce, který váš případ rozhodoval. V našem příkladu to je Mgr. Marek Landsmann.
  1. Podle příjmení vyhledejte rozhodce v Seznamu rozhodců(http://rozhodci.justice.cz/seznam-rozhodcu)
  2. Podívejte se na adresu  rozhodce.  V případě pana Landsmanna to je Nám. Republiky  53, Pardubice
  3. Zjistěte, do jakého okresu spadá sídlo rozhodce. V našem příkladu je sídlo pana rozhodce v Pardubicích, což je zároveň i okresní město.  
  4. seznamu soudů (http://portal.justice.cz/Justice2/Uvod/Soudy.aspx) vyhledejte soud, pod které spadá sídlo rozhodce. Zavolejte tam a požádejte o nahlédnutí do vašeho rozhodčího spisu, kde by měla být původní smlouva uložena. Na nahlížení si s sebou opět vezměte digitální fotoaparát či chytrý telefon a původní smlouvu i s obchodními podmínkami (zde bývá nejčastěji “ukrytá” rozhodčí doložka) nafoťte. V našem příkladě bychom volali na Okresní soud v Pardubicích, protože rozhodce Mgr. Landsmann má sídlo  přímo tam. 

Jakmile budete mít tuto smlouvu se zněním rozhodčí doložky, můžete ji spolu s nějakým exekučním příkazem zaslat na email [email protected](osobní údaje můžete zakrýt). My je vyhodnotíme a obratem vám dáme vědět, zda je možné i vaši exekuci zastavit.

Pokud jste ještě nevyplnili náš online formulář pro zastavení exekuce, tak to prosím udělejte zde. Pokud máte exekuci od společnosti Profi Credit, Profidebt či Intrum Justitia, klikněte zde.